28 septembrie 2024
SportVolei feminin/ Divizia A1: Turneul băcăuan s-a limitat la un singur meci

Volei feminin/ Divizia A1: Turneul băcăuan s-a limitat la un singur meci

Având mai multe cazuri de Covid-19 în lot, Rapid a declarat forfait, astfel încât în Sala Sporturilor s-a derulat doar meciul Știința- CSM Târgoviște 0-3 (-12, -23, -16).

Cel de-al treilea turneu al returului Diviziei A1 la volei feminin, programat în perioada 6-8 martie, în Bacău, s-a limitat la un singur joc. Cel de deschidere, dintre Știința Bacău și lidera CSM Târgoviște. Cu mai multe cazuri de Covid-19 depistate în lotul de jucătoare, cea de-a treia participantă, Rapid București a declarat forfait, pierzând jocurle cu Știința și CSM Târgoviște la masa verde, cu 3-0. În ceea ce privește confruntarea de sâmbătă, dintre gazdele de la Știința Bacău și CSM Târgoviște, deși au pierdut în trei seturi, studentele au făcut o figură frumoasă. În special în parțialul secund, unul pierdut la limită, dar unul în care au revenit de la 7-10 la 13-12 și în care au condus cu 17-14 și 18-16. La acest din urmă scor, lidera, care a avut în cubaneza Heidy Casanova MVP-ul partidei, a punctat de cinci ori la rând, întorcând soarta setului, pe care și l-au adjudecat în final cu 25-23 pe un atac al lui Meyer.

Chiar și în condițiile în care Cikiriz a prins o zi modestă, fiind însă foarte bine suplinită de Dițu, Știința a ținut piept adversarei și în prima parte a actului al treilea, după care clasa lui Casanova a permis echipei antrenate de italianul Giovanni Caprara să se desprindă ân câștigătoare. „Cu excepția primului set, consider că echipa s-a mișcat bine în fața unei adversare foarte bune. Poate că dacă am fi câștigat setul al doilea, am fi pus mai multă presiune pe CSM Târgoviște și partida ar fi luat un alt curs”, a declarat antrenorul Științei, Florin Grapă, care a utilizat garnitura Guncheva (Ciocian), Koleva, Kasprzak (Airoaie), Veljkovic, Fealeș, Cikiriz (Dițu), Ciucu-libero.