30 septembrie 2024
SportVolei feminin/ Divizia A1: Știința câștigă derby-ul Moldovei

Volei feminin/ Divizia A1: Știința câștigă derby-ul Moldovei

Prim-divizionara de volei feminin Știința Bacău este în revenire. De formă și de rezultate. După victoria în tie-break realizată în turneul de la Voluntari, contra Lugojului, echipa antrenată de Florin Grapă a început cu un succes și turneul de la Blaj, programat în perioada 13-15 decembrie.

Duminică, studentele și-au adjudecat derby-ul Moldovei și, totodată, una din întâlnirile-cheie pentru ocuparea locului 4. Știința s-a impus categoric, cu 3-0 (18, 21, 11) în fața Belorului Galați, echipă care are în palmares în acest sezon și un 3-2 contra lui Dinamo. Băcăuancele au început în forță partida de duminică seara, conducând cu 4-0. Belor a revenit, a și condus o dată (de altfel, singura dată în tot meciul), cu 9-8, însă de la 12 egal nu a mai fost loc decât pentru Știința care s-a desprins la 20-14 și a încheiat actul după 23 de minute de joc pe un as al Kingăi Kasprzak. Parțialul secund a avut o desfășurare relativ asemănătoare și, după 3-0 și 5-5, elevele lui Florin Grapă au apăsat pe accelerație, desprinzându-se la 14-10 în condițiile în care jumătate din puncte (șapte) au fost realizate de aceeași Kasprzak, care, alături de Natașa Cikiriz, s-a dovedit o „gură de foc” redutabilă.

Avansul Științei s-a păstrat la cote liniștitoare (16-12, 21-14, 24-16), însă pe final de set a fost loc de ceva sare și piper, presărate de Anamaria Berdilă, condimente ce au permis Belorului să puncteze de cinci ori consecutiv. Setul nu putea fi pierdut însă de Știința care a atacat decisiv prin Slavina Koleva pentru 25-21, la finalul a 26 de minute. Ultimul set a fost o joacă de copii pentru formația băcăuană.

Iar bornele s-au dovedit 8-0, 10-1, 14-2 sau 16-3. În partea a doua a parțialului de final scorul s-a mai strâns oleacă, dacă tot vorbim de derby-ul Moldovei, tabela de marcaj înghețând în dreptul unui 25-11 fără drept de apel.

„E o victorie importantă, obținută pe fondul unui joc bun, contra unui adversar destul de tare. Mi-e greu însă să spun că de acum încolo zburdăm. Ne așteaptă meciuri grele și nu vreau să mă îmbăt cu apă rece. Luăm totul pas cu pas, în speranța că vom putea ridica în continuare ștacheta”, a declarat antrenorul Științei, Florin Grapă, care a mizat contra gălățencelor pe formula: Ciocian 5 puncte, Koleva 8, Kasprzak 12, Velijkovic 9, Faleș 5, Cikiriz 15, Ciucu (libero). Aseară, Știința urma să întâlnească echipa campioană, Alba Blaj, care tocmai a reușit calificarea în semifinalele Cupei Challenge, pentru ca în această seară, de la 19.30, băcăuancele să încheie turneul de la Blaj și, totodată, anul 2020, cu un meci împotriva Voluntariului.

Alte rezultate înregistrate în turneul șase al Diviziei A1

Grupa de la Blaj: Volei Alba Blaj- CSO 2005 Voluntari 3-0.

Grupa de la Târgoviște: FC Argeș- CS Medgidia 0-3, CSM Târgoviște- Dinamo București 3-1.

Grupa de la Lugoj: CS Medicina CNUE Târgu-Mureș- Rapid București 1-3, CSM Lugoj- „U” NTT Data Cluj 3-0, „U” NTT Data Cluj- Rapid București 0-3, CSM Lugoj- CS Medicina CNUE Târgu-Mureș 3-0, CS Medicina CNUE Târgu-Mureș- „U” NTT Data Cluj 2-3, Rapid București- CSM Lugoj 1-3.