29 septembrie 2024
SportTenis: Succese băcăuane la fileu

Tenis: Succese băcăuane la fileu

Început de an cu rezultate notabile pentru tenismenii Bacăului. Așa cum aminteam în numele precedente ale ziarului, Amalia Nicoli (SCM Bacău) și-a trecut deja în cont două turnee câștigate la 12 ani feminin: Cupa „Unirii” de la Roman și Cupa „TCC 2018” de la Piatra Neamț. Pe lista laureaților primelor turnee din 2021 apar și alte nume băcăuane. Astfel, la tradiționala Cupă a Primăriei Onești, Târgu-Ocna, Slănic Moldova organizată de CS Tema Sport Onești, Mihail Ganea (ACS Moldosport Bacău) s-a impus la categoria de vârstă 10 ani, cu trei victorii din trei în turneul „în șah”. Băcăuanul a câștigat cu 4-1, 4-1 în fața lui Eduard Mureșan (Dinamo București), cu 4-2, 4-0 contra lui Vlad Ștefan Vasilache (ACS Tomești) și cu 2-4, 5-3, 10-2 partida cu Călin Ioan Brutaru (CS Ten Club Tenis Buzău), aceasta din urmă fiind decisiv pentru ocuparea locului 1.

„Mihai a avut un meci tensionat în confruntarea pentru câștigarea turneului, fiind condus cu set, 3-0 și două mingi de meci. Revenirea spectaculoasă confirm că este în cărți pentru un rezultat foarte bun la Naționalele Under 10 din vară”, a declarat antrenorul ACS Moldosport, Ovidiu Ciulină.

Alți doi sportivi legitimați la Moldosport, aflați la debut în cadrul categoriei 14 ani, au figurat printre remarcații competiției oneștene. Petru Ganea a cedat finala cu David Burac cu scorul de 7-5, 6-3, după un traseu fără set pierdut (7-6, 6-2 cu Răzvan Doboșeru, 6-0, 6-0 cu Alexandru Brutaru și 6-3, 7-6 în semifinale, cu favoritul numărul 1, Mihai Mironescu), în timp ce colegul său de club, Călin Pârjol s-a impus cu 6-1, 6-0 contra lui Nicola Vizitiu și cu 6-2, 6-1 împotriva lui Daniel Iorga, însă s-a oprit în semifinale, unde a fost învins cu 6-0, 6-1 de câștigătorul turneului, David Burac.

La același turneu organizat de Tema Onești, dar la 16 ani feminin, „în șah”, victoria a revenit Anei Maria Chiriță (CSȘ Bacău) după un parcurs cu trei succese categorice, toate repurtate în compania unor jucătoare de la CS Winner Brașov: 6-0, 6-0 cu Sofia Prutean, 6-1, 6-0 cu Nora Vivien Șanta și 6-1, 6-0 cu Iulia Maria Sidoreac. În fine, tot la Cupa Primăriei, Alexandra Ismana Ilișan (SCM Bacău) a ocupat locul doi la categoria 10 ani feminin, cu două victorii (4-1, 4-2 împotriva Evei Prutean de la Winner Brașov și 4-0, 4-0 contra oneștencei de la CS Tema Sport, Ana Maria Matei) și o înfrângere, 0-4, 0-1 în fața Ecaterinei Maria Onofreiciuc (AS CS AS Club Politehnica). De notat și semifinala lui Alexandru Negură (CSȘ Bacău) la Cupa „Dinamo” de la Brașov, băcăuanul concurând la Seniori, unde, după ce a trecut de Mihai Staicu (Dinamo București) cu scorul de 6-1, 6-1 și de Eduard Mozes (CS Dinamo- Centrul Sportiv) cu 6-1, 7-5, a fost eliminat în semifinale de câștigătorul turneului, Andrei Cuceu, cu 6-3, 7-5.