14 septembrie 2024
SportSergiu-Constantin Urzică a obținut locul 6 cu echipa României la Campionatul European...

Sergiu-Constantin Urzică a obținut locul 6 cu echipa României la Campionatul European de Vară U 14, la tenis de câmp.

Sergiu-Constantin Urzică a participat cu echipa de tenis de câmp a Naționalei României la competiția Summer Cup 2022, U 14, desfășurată la Valencia, Spania.

În faza calificărilor, desfășurată în perioada 25-28 Iunie 2022 în care 37 de țări s-au aliniat la start, echipa României a învins Spania cu 2-1, câștigând meciul decisiv de dublu, după ce în maxi tie-break ibericii au condus cu 9-2, Sergiu Urzică și Cezar Bentzel au luptat punct cu punct și au întors rezultatul, învingând cu 17-15, eliminând echipa Spaniei.

În faza calificărilor România a terminat pe locul 2, după ce a câștigat cu scorul de 3-0 împotriva Croației, respectiv a pierdut în ultimul meci cu 2-1 jocul contra Sloveniei. La turneul final al Campionatului European U 14, desfășurat în perioada 1-3 Iulie 2022 tot la Valencia, tricolorii au ocupat locul 6, fiind învinși de Italia cu 2-1, învingând Austria cu 3-0, respectiv pierzând ultimul meci cu Elveția cu scorul de 2-1.

Lotul național al echipei României, coordonat de domnul Ghiță Alexandru, a fost compus din următorii jucători: Alexăndrescu Yannick, Bentzel Cezar și Urzică Sergiu, legitimat al clubului CSM Moinești, sub îndrumarea antrenorului Ciocan-Brian Mihai.