903 de karateka din 31 de țări au participat, weekendul trecut, în Grecia, la Chalkida, la Campionatul Mondial de karate SKDUN (centuri maro și negre) și Cupa Mondială SKDUN (pentru Kohai- începători până la centura albastră inclusiv. Pentru delegația CS „Dan Botezatu” Bacău, tonul la medalii a fost dat de antrenorul Ionuț Cășeru care, în prima zi a competiției și-a adjudecat titlul mondial la kumite individual veterani -82 kg. Elevii săi i-au călcat pe urme la Cupa Mondială, obținând o salbă de aur și argint, după cum urmează:
Corina Botezatu- aur la kumite individual senioare și argint la Kata Duo Senioare (cu Mara Dospinescu)
Mara Dospinescu- aur la kata individual senioare, argint la Kata Duo Senioare (cu Corina Botezatu) și argint la kumite individual senioare
Marta Popa- argint la kata individual junioare și aur la Kata Duo Senioare (cu Ioana Năstase)
Ioana Năstase- argint la kumite individual junioare -54 kg, aur la Kata Duo Senioare (cu Marta Popa) și argint la Kata Duo mixt (cu bucureșteanul Marin Ștefan)
Alexandru Dospinescu- argint la kumite individual juniori -67 kg/
„Rezultatele din Grecia vorbesc de la sine despre clubul făcut în onoarea lui Dan Botezatu”, a declarat antrenorul Ionuț Cășeru.