21 septembrie 2024
SportHandbal masculin/ Liga Zimbrilor: CSM Bacău pierde dramatic două puncte în fața Focșaniului!

Sâmbătă, în etapa a patra, „CSMeii” au ratat șansa primei victorii stagionale, irosind, la 24-24 (11-13), o lovitură de la 7 metri prin Virbauskas

Primul egal al actualei stagiuni din Liga Zimbrilor la handbal masculin a venit de-abia în etapa a patra. Și a venit la Bacău, în duelul de sâmbătă dintre două formații aflate până atunci la cota zero în ceea ce privește punctele: CSM Bacău și CSM Focșani 2007.

Pentru gazdele de la CSM, această remiză, 24-24 (11-13) aduce însă mai mult cu o înfrîngere. Și asta pentru că, spre deosebire de meciurile precedente din campionat, în care au cedat pe final, acum, băcăuanii au reușit să vină peste adversar în a doua jumătate a reprizei secunde. Nu a fost însă de ajuns pentru ca trupa lui Bibirig să sărbătorească primul succes stagional. Deși au avut trei goluri avans în minutul 51 (22-19) și o lovitură de la 7 metri în ultima secundă, „CSMeii” au clacat.

Și au clacat împotriva unui adversar relativ accesibil. E drept, Focșaniul a condus o mare parte din meci, taxând poarta perisabilă a adversarei (doar șase intervenții în contul celor doi portari, Grigoraș și Mojszilov) și, în special, noianul de ratări (din toate pozițiile și sub toate formele) cu care „CSMeii” băcăuani și-au exasperat susținătorii din tribună. La fel de drept este că revenirea gazdelor (de la 15-18 în min. 38 la 21-18 în min. 49), a venit și pe fondul superiorității numerice, în condițiile în care eliminările de câte două minute s-au succedat în tabăra focșăneană.

Și, pentru a spune adevărul până la capăt, și de data aceasta, CSM Bacău a fost nevoit să ducă un meci întreg având la dispoziție doar trei schimbări la nivelul jucătorilor de câmp. Dincolo de toate aceste considerente, rămâne faptul că Bacăul a avut victoria în mână. Iar mâna a tremurat, scăpând printre degete două puncte!

Beneficiind de cele patru intervenții surprinzătoare ale lui Mojzilov și de precipitarea oaspeților, CSM Bacău a a ajuns să aibă un avans de trei goluri în minutul 51 (22-19) și 24-22 cu patru minute înainte de final. Din păcate, la 24-23 Gabi Bujor a ratat o lovitură de la 7 metri, după care, la același scor, în minutul 58 și trei secunde, Mihai Bujor, pe fondul unei recuperări, a căutat golul (fără a-l găsi), cu un șut de la distanță pe lângă poarta goală.

Și nu a fost doar atât! Tot la 24-23, Mousavi a ratat în două rânduri golul care ar fi securizat victoria, pentru ca după ce Frigstad a egalat la 24 în min. 59 și 57 de secunde, Bacăul să obțină o nouă lovitură de la 7 metri în ultimissima secundă. Virbauskas a irosit însă lovitura de la 7 metri (a patra ratată de gazde în acest joc), tabela rămânând blocată la 24-24.

Câte un punct pentru fiecare echipă și o mulțime de regrete pentru gazde, care au evoluat în formula: Grigoraș, Mojszilov- G. Bujor 5 goluri, Esteki 5, Virbauskas 4, Dospinescu 4, M. Bujor 3, Dobrincu 2, Ushal 1, Mousiavi, Oancea. Runda viitoare, duminică, 29 septembrie, de la 17.,30 (în direct pe Pro Arena), CSM Bacău va juca pe terenul campioanei Dinamo, pentru ca pe 5 octombrie să urmeze o nouă deplasare, la Buzău.