26 octombrie 2024
ActualitateHandbal masculin / Liga Nationala: Rocada pe podium: UCM Resita - Stiinta...

Handbal masculin / Liga Nationala: Rocada pe podium: UCM Resita – Stiinta Municipal Dedeman Bacau 28-21 (16-9)

Pentru ei a fost simplu: contraatacuri ucigatoare. Cele mai multe lansate dupa ratari incredibile: 27 la numar! Cu un asemenea procentaj catastrofal la finalizare, „studentii” nu au avut cum sa emita pretentii in fata detinatoarei Challenge Cup. A rezultat o infrangere dura, a treia si cea mai grea din acest campionat, plus un loc cedat pe podiumul Ligii Nationale dupa primul derby european din 2009.
„Daca fructificam macar un sfert din ocaziile pe care ni le-am creat, partida ar fi fost mult mai echilibrata”, a remarcat antrenorul Stiintei Municipal Dedeman, Gabriel Armanu. Un soi de echilibru s-a vazut chiar si asa in minutul 20, la scorul de 10-8. Bacauanii au continuat insa recitalul ratarilor fata in fata cu portarul Damjanovic, conditii in care UCM Resita s-a distantat la 12-8 si a defilat pana la pauza: 16-9. Gazdele au mentinut apoi un avantaj confortabil si s-au impus fara emotii. Cu toate ca „studentii” s-au apropiat la 5 lungimi (25-20 in min. 50), greselile i-au indepartat din nou de adversari si de un rezultat pozitiv.
Astfel, elevii lui Aihan Omer si-au luat revansa pentru infrangerea suferita in tur si au inceput anul cu dreptul. Pentru ei a fost un meci crucial in lupta pentru titlu: l-au castigat si au urcat o treapta pe podium. Pentru noi, „drumul abia incepe”.
UCM Resita: Damjanovic, Pereverzia – Irimescu (6), Butulija (4), Paraianu (4), Pancu (4), Tucanu (3), Parvan (2), Rohozneanu (2), Ciubotariu (2), Schjolin (1), Vizhbovskyy, Kraus, Filip. Antrenor: Aihan Omer.
Stiinta: Tevzadze, Tamas – A. Bondar (4), Iacob (3), Dediu (3), Rotaru (2), M. Bondar (2), Paunica (2), Ghita (2), Simic (2), Iancu (1), Onyejekwe, Todorovici, Ignat. Antrenor: Gabriel Armanu.