23 septembrie 2024
SportFotbal/ Liga a III-a: O remiză ar fi fost mai justă

* CSM Bacău - CSM Râmnicu-Sărat 1-2 (1-0)

Fotbal/ Liga a III-a: O remiză ar fi fost mai justă

Și-au împărțit reprizele, dar nu și punctele. Aceasta este concluzia partidei dintre CSM Bacău și CSM Râmnicu-Sărat desfășurată sâmbătă, la Letea-Veche, în etapa a 17-a a Ligii a III-a. Deși a condus cu 1-0 la pauză, CSM Bacău a pierdut cu 2-1 ultima confruntare de pe teren propriu din actuala ediție de campionat.

„Un rezultat de egalitate ar fi fost mult mai just. Am pierdut nemeritat, dar această înfrângere nu trebuie să umbrească tot ce am reușit bun în retur”, a opinat antrenorul „CSMeilor”, Giani Florian.

Băcăuanii au deschis scorul în min. 39, prin Priboi, autorul unui lob inspirat peste portarul advers, însă râmnicenii au restabilit egalitatea în min. 68, prin Cazan. Când partida părea că se îndreaptă către o remiză, arbitrul a sancționat cu fault în careu o intervenție a lui Istrate într-un duel cu un adversar în ultimul minut de joc, iar Matei Constantinescu a transformat penalty-ul, aducând victoria oaspeților. Ocupanta locului 7, CSM Bacău a folosit următoarea garnitură: Bartok- Prențu, Pavel, Vl. Mocanu, Manta- Adăscăliței, Strat-Nicodim, L. Popa (min. 65 Istrate), Priboi (min. 80 Cr. Mindirigiu)- B. Ungureanu.

Vinerea viitoare, în ultimul meci de campionat, CSM Bacău (fără Ungureanu, eliminat în min. 80 al jocului cu CSM Râmnicu-Sărat și Adăscăliței, aflat la al patrulea cartonaș galben), se va deplasa la Valea Mărului. Celelalte rezultatele înregistrate în runda a 18-a din Seria 2: Dacia Unirea Brăila- Sportul Chișcani 8-1, SC Oțelul Galați- Sporting Liești 1-0, CSM Focșani- Viitorul Ianca 4-1.