6 septembrie 2024
SportFotbal/ Liga a III-a: FC Bacău, remiză la Focșani

Fotbal/ Liga a III-a: FC Bacău, remiză la Focșani

Echipa lui Costel Enache a încheiat la egalitate, 2-2 (1-2), amicalul disputat pe terenul divizionarei secunde, grație golurilor marcate de noii veniți Corban și Aftanache

Divizionara C FC Bacău a început cu dreptul seria jocurilor de verificare din această vară. Vineri, echipa antrenată de Costel Enache a remizat, 2-2 (1-2), pe terenul grupării de ligă secundă, CSM Focșani 2007.

Ambele goluri ale „alb-roșilor” au fost înscrise de jucători sosiți în inter-sezon de la concitadina CSM Bacău: Alex Corban și Alecu Aftanache. La Focșani, băcăuanii au deschis scorul în minutul 3, prin Corban, însă pauza a găsit gazdele în avantaj, 2-1. Scorul final a fost stabilit în min. 60, de Aftanache, care a egalat printr-un șut de la 16 metri.

FC Bacău a început amicalul în următoarea formulă de joc: L. Chișăreanu- Cimbru, D. Ganea, I. Chirilă, Coajă- M. Ursu, Burlacu, Oasenegre, Cârstean- Ciumașu, Corban. După pauză au mai evoluat: Cîmpianu, Bordea, Agapi, Drugă, Militaru, Aftanache, Buțerchi, Luncașu și A. Pavel.

„Suntem mulțumiți de cum s-au integrat jucătorii nou-veniți, după cum ne satisface evoluția consistentă în regimul  de adversitate oferit de un astfel de meci a tinerilor jucători proveniți din propria Academie”, a punctat team-managerul FC Bacău, Gabriel Voicu.

Următoarea partidă de pregătire a „alb-roșilor” ar fi trebuit să aibă loc pe 3 august, contra Aerostarului, însă testul a picat în condițiile în care „aviatorii” vor disputa miercuri, 31 iulie, de la ora 17.30, pe teren propriu, jocul din Cupa României cu CSM Bacău. În aceste circumstanțe, FC Bacău se va orienta spre un alt adversar.