23 septembrie 2024
SportFotbal/ Liga a II-a: Au căzut după pauză

* Gloria Buzău - Aerostar Bacău 3-0 (0-0)

Fotbal/ Liga a II-a: Au căzut după pauză

Vreme de mai bine de un ceas, Aerostar Bacău a trăit cu speranța că ar putea să obțină primul punct extern în 2021. Din păcate, și partida de vineri, de la Buzău, cu Gloria, din prologul rundei a cincea a play-out-ului ligii secunde, s-a încheiat precum celelalte deplasări ale anului. Concret, cu o înfrângere. „Aviatorii” au pierdut cu 3-0, în ciuda faptului că au reușit să mențină ograda curată în primele 65 de minute ale meciului. Mai mult, echipa antrenată de Mișu Ionescu a avut și primele două ocazii de gol ale confruntării din Crâng.

În primul minut de joc, șutul la firul ierbii expediat de Zaharia din afara careului a ocolit de puțin bara din stânga lui Stoian, pentru ca trei minute mai târziu, portarul buzoian să se opună acțiunii finalizate de Oteliță cu un șut la colțul scurt. Gloria a echilibrat raportul ocaziilor, însă cea mai clară oportunitate de a marca în primul mitan a aparținut tot oaspeților, prin Gavrilă, care, servit ideal de Vraciu, a șutat imprecis la colțul lung în min. 45.

După pauză, „aviatorii” au dispărut din joc, iar transversala țintită în min. 59, dintr-un vole de la 16 metri, de mijlocașul buzoian Ciprian Petre a anunțat că în curând vor cădea golurile în poarta Aerostarului. Iar golul de 1-0, marcat în min. 65, s-a dovedit unul dintre cele mai spectaculoase din întreg campionatul. Servit în banda dreaptă, Sergiu Pârvulescu a trecut ca prin brânză prin defensiva adversă, a driblat cinci băcăuani, folosind și o piruetă de efect, pentru ca în cele din urmă să-l învingă pe Petrișor cu un șut din unghi.

Peste un sfert de ceas, a venit și golul doi, grație unei noi reușite de kinogramă, aparținând, de data aceasta, lui Andronic (intrat în min., 60 în locul lui Ciprian Petre), care a înscris cu o „torpilă” sub transversală de la peste 25 metri. Rezultatul a fost parafat cu șapte minute înainte de final, de un alt nou intrat, Iurcu. Gloria își asigură salvarea matematică de la retrogradare, în timp ce Aerostar, cu ale sale numai zece puncte, așteaptă finalul campionatului pentru a se întoarce în Liga a III-a.

La Buzău, băcăuanii au evoluat în formula: Petrișor- Alecsandru, Burlacu, Bobaru (min. 55 D. Munteanu), D. Mureșan-Danale (min. 83 Belciu), Gavrilă (min. 70 H. Ilie), P.Popescu, Zaharia, Oteliță-Vraciu (min. 83 Tofan). Etapa viitoare (penultima din playout), programată vineri, 30 aprilie, de la ora 11.00, „aviatorii” lui Mișu Ionescu vor susține ultimul joc de acasă din acest sezon, primind vizita vecinei de clasament, Unirea Slobozia, care are însă 14 puncte în plus.