6 septembrie 2024
SportFotbal/ Cupa României, faza regională. Vulturul Măgirești, debut victorios în deplasare

Gruparea antrenată de Andrei Popa s-a impus miercuri, cu 2-1 (0-0), pe terenul campioanei județului Botoșani, Pro Sport Vârfu Câmpului și pregătește jocul de acasă, din 17 iulie, cu nemțenii de la Voința Ion Creangă

Vulturul Măgirești își continuă zborul în Cupa României. Câștigătoare a fazei județene, echipa antrenată de Andrei Popa vizează și trofeul pe Regiunea Moldova. Iar semnele sunt cât se poate de încurajatoare. Și asta pentru că Vulturul a debutat cu victorie în Grupa 2 a Regiunii 1, din care mai fac parte Pro Sport Vârfu Câmpului (Botoșani) și Voința Ion Creangă (Neamț).

Miercuri, în primul joc din totalul de trei al Grupei 2, băcăuanii s-au impus cu 2-1 pe terenul campioanei județului Botoșani, Pro Sport Vârfu Câmpului. Și nu oricum, ci basculând rezultatul de la 0-1 la 2-1, în ciuda faptului că în partea secundă au evoluat în inferioritate numerică prin eliminarea lui Hasan.

Gazdele, o echipă ce cuprinde nume importante care au evoluat în primele două divizii (Pălimaru, C. Matei, Cososchi etc.) au deschis scorul în min, 49, atunci când C. Matei a transformat lovitura de la 11 metri dictată ca urmare a infracțiunii comise de Hasan, la o fază la care jucătorul oaspeților a văzut cartonașul roșu. Meritul Vulturului este că, deși condusă pe tabelă și având un om în minus pe teren, a găsit resurse să vină peste adversari.

Iar evoluția bună a lui Eduard Tismănaru și compania a fost recompensată cu două goluri marcate în doar trei minute. Egalarea a venit în minutul 77, atunci când un șut al căpitanului Edi Tismănaru l-a surprins pe portarul gazdelor Taz, care nu a reușit să rețină, iar Alex Istrate, pe fază, a reluat în plasă. Tabela a fost sigilată trei minute mai târziu de MVP-ul partidei, Ionuț Albu, autorul unei lovituri libere de la aproximativ 23 de metri transformată impecabil.

„Este o victorie meritată și foarte importantă obținută în condiții deosebite. Pe lângă faptul că a fost extraordinar de cald și că am jucat aproape întreaga repriză secundă cu un om mai puțin, am întâlnit o echipă cu pretenții, care a depus cerere pentru înscrierea în Ligii a III-a. Victoria ne bucură și ne montează deoarece obiectivul nostru este câștigarea Cupei pe Moldova. Prin urmare, tratăm cu maximă seriozitate ultimul meci, cel cu Voința Ion Creangă”, a declarat antrenorul Vulturului Măgirești, Andrei Popa.

Până la jocul de miercuri, 17 iulie, dintre Vulturul Măgirești și Voința Ion Creangă, care va trage cortina peste Grupa 2, sâmbătă, 13 iulie este programată întâlnirea Voința Ion Creangă – Pro Sport Vârfu Câmpului. O remiză sau un succes al botoșănenilor pe terenul Voinței ar simplifica misiunea Vulturului, care în ultima partidă i-ar fi suficient și un egal pentru a-și adjudeca Grupa 2 și a disputa finala Regiunii Moldova contra învingătoarei din Grupa 1, ce se va decide între Viitorul Liteni (Suceava), CSM Pașcani (Iași) și Comstar Vaslui (Vaslui).