20 septembrie 2024
SportFotbal / Cupa României: Au visat frumos, dar au pierdut urât

Fotbal / Cupa României: Au visat frumos, dar au pierdut urât

Sport Club Bacau – FC Botosani 2-3, dupa loviturile de la 11 metri (0-0 dupa 120 de minute)

Stadion: Letea”. Spectatori: aproximativ 300. Derularea loviturilor de la 11 metri: Costin rateaza, Vasvari inscrie (0-1); Agache inscrie (1-1), Fulop inscrie (1-2); Intuneric rateaza, Todorian rateaza; Miron inscrie (2-2), Atudorei rateaza; Bogdan Ungureanu rateaza, Cârjan inscrie (2-3).
Sport Club: Stirbu – Dediu, Stoica, Agache, Luncanu – Intuneric, Pintea – Vasiliu, R. Cojocaru (min. 90 Costin), Husein (min. 64 Miron) – Hurdubei (min. 51 B. Ungureanu). Antrenor: Sorin Condurache.
FC Botosani: Curileac – Patache (min. 83 Maghici), Dinu, Poverlovici, Bordeanu – Atudorei, Taban, M. Croitoru (min. 51 D. Todoran), Vasvari – Fulop, Boghian (min. 71 Cârjan). Antrenor: Costel Orac.
Cartonas rosu: Stoica (min. 90+1).
Arbitri: Ionel Ivan (Braila) – Liviu Ciubotariu, Florin Visan (ambii Galati).

Fara valente deosebite

Sport Club a ratat din nou aducerea unei echipe de Liga l in Bacau, pentru o partida de Cupa a României. Divizionara C bacauana a fost eliminata ieri din competitia KO, de FC Botosani, la capatul unui meci decis de loviturile de departajare. Loteria penalty-urilor a pus sare si piper unui joc fara valente deosebite, prestatia Botosaniului fiind departe de cea a unei echipe care viseaza la promovarea in primul esalon. Gazdele s-au straduit, dar cu un atacant precum Bogdan Ungureanu golul nu vine sub nicio forma. Nici macar de la 11 metri!

Mutari destepte

Antrenorul Sport Clubului, Sorin Condurache a revenit la sistemul 4-2-3-1, batut in cuie o vara intreaga de Viorel Tanase, dând totodata credit jucatorilor care au evoluat mai putin sau deloc pâna acum in campionat. Ambele mutari s-au dovedit destepte, in conditiile in care gazdele au acoperit bine terenul, iar “rezervele de meserie” precum Intuneric si Luncanu au fost extrem de active si de eficiente. De partea cealalta, Orac a schimbat si el garnitura, dar totul a fost in zadar; Botosaniul a jucat de parca era sponsorizata de “SC Plictiseala SA”.

Stirbu, de netrecut

Si totusi, oaspetii puteau incheia conturile inca din primul mitan. Desi cu vântul in fata, oamenii lui Orac si-au creat doua ocazii imense in ultimele sapte minute ale reprizei, insa le-au ratat pe amândoua. In min. 39, Croitoru a fost blocat in-extremis de Stirbu, pentru ca in prelungiri, excelentul Luncanu sa respinga de pe linia portii lobul lui Fulop. In min. 79, Bogdan Ungureanu – “favoritul” publicului si, la cât de des joaca, nu numai al lui – a reluat miraculos in bara, pentru ca in min. 84, Stirbu sa se remarce din nou in fata aceluiasi Fulop.

Bogdan Un-gu-reanuuuu!

Stoica si-a lasat echipa in zece chiar inainte de inceperea prelungirilor, insa chiar si in inferioritate numerica, SC-ul s-a tinut tare. Bataiosul Costin i-a dat emotii lui Curileac in min. 98, dar oamenii primarului Stavarache au tremurat si ei (ce-i drept, a si cam fost frig) la bara din lovitura libera a lui Todoran. Dupa 120 de minute de 0-0 s-a trecut la penalty-uri. Doua ratari ale gazdelor au facut pereche cu alte doua ale oaspetilor. Rasturnare de situatie? Nicio sansa daca il pui pe Ungureanu sa bata penalty-ul decisiv. Ata ete, ma baiete! Ramâne pentru la anu’!