20 septembrie 2024
SportFotbal/ Cupa României: Aerostar, calificată la penalty-uri

Fotbal/ Cupa României: Aerostar, calificată la penalty-uri

„Aviatorii” băcăuani au acces în turul doi al fazei regionale, grație victoriei cu 5-4 (1-1 la finalul a 90 și 120 de minute), repurtată acasă, împotriva concitadinei CSM după executarea loviturilor de departajare

Derby-ul băcăuan dintre Aerostar și CSM disputat miercuri, în primul tur al fazei regionale din Cupa României a avut nevoie de lovituri de departajare pentru desemnarea echipei calificate.

Câștig de cauză au avut gazdele de la Aerostar, care s-au impus cu 4-3 după executarea penalty-urilor și cu 5-4 la general. La finalul celor 90 de minute regulamentare scorul a fost egal, 1-1, reușitei lui Prențu, din min. 18, răspunzându-i ex-ul Belciu, care a egalat pentru CSM Bacău în min. 44, dintr-o lovitură liberă de la 18 metri executată perfect. Prelungirile nu au adus nimic nou pe tabela de marcaj, recurgându-se astfel la penalty-uri.

Pentru gazde au transformat Aeroaiei, Benchea, Nicolas Constantinescu și Prențu, ratând doar Padovei, care a șutat în transversală. De partea cealaltă, singurii care au găsit drumul spre gol pentru CSM Bacău de la punctul cu var au fost Ștefan Pavel, Moroșanu și Luca Popa. Execuția lui Belciu a fost parată de portarul Aerostarului, Ovidiu Mocanu în timp ce Adăscăliței a trimis peste poartă ultima lovitură de la 11 metri din seria de cinci.

Aerostar (la care au debutat, oficial, Cătău, Acatrinei, Padovei, Aeroaei și Mario Ganea), merge mai departe în Cupă. CSM Bacău, în schimb, încearcă să-și continue campania de consolidare a lotului, cu atât mai mult cu cât la acest prim joc oficial, „CSMeii” lui Andrei Întuneric au avut pe foaie doar 16 jucători, incluzându-l aici și pe antrenorul cu portarii, Cristinel Roca, transformat, de nevoie, în rezervă de portar.

Aerostar: Tancău (min. 118 Ov. Mocanu)- Tilibașa, Benchea, Prențu, Acatrinei- Matei (min. 110 Paveluc), Catău (min. 118 Ganea), Antohi (min. 72 Aeroaiei), Băisan (min. 46 Padovei)- Telcean, N. Constantinescu. Antrenori: Mișu Ionescu și Andrei Vatră.

CSM Bacău: Frumuzache- Moroșanu, Șt. Pavel, Adăscăliței, Stroe- Bălan, L. Popa, D. Botezatu (min. 117 Anchidin), Șchiopu (min. 73 Budău)- Belciu- Gherasim. Antrenori: Andrei Întuneric și Claudiu Filip.