12 septembrie 2024
SportCSM Bacău la Campionatele Naționale de Tir cu Arcul de la Iași:...

CSM Bacău la Campionatele Naționale de Tir cu Arcul de la Iași: Elisa Sîrbu câștigă aurul la categoria U13

Clubul Sportiv Municipal Bacău continuă să-și confirme statutul de pepinieră de talente în sportul românesc, obținând o medalie de aur la Campionatele Naționale de Tir cu Arcul U13, U15, U18, desfășurate recent la Iași. Performanța remarcabilă a fost realizată de tânăra sportivă Elisa Sîrbu, care a cucerit primul loc la categoria U13, aducând încă o medalie de aur pentru clubul băcăuan.

Elisa Sîrbu, pregătită de antrenoarea Geanina Ivu, a demonstrat o creștere spectaculoasă în performanțele sale, reușind să se impună în fața celor mai bune arcașe din țară. Această victorie reprezintă o confirmare a potențialului ei extraordinar și a muncii intense depuse alături de antrenoare.

Pe lângă succesul Elisei, o altă reprezentantă a CSM Bacău, Anastasia Ungureanu, s-a remarcat la categoria U18, ocupând locul 4, la doar un pas de podium. Deși nu a reușit să obțină o medalie, evoluția Anastasiei a fost una apreciată, demonstrând potențialul de viitor al acestei tinere sportive.

CSM Bacău își continuă astfel ascensiunea în lumea tirului cu arcul, datorită unui mix de talent, muncă asiduă și antrenori dedicați. Aceste rezultate sunt o dovadă clară a valorii școlii de tir cu arcul din Bacău și a viitorului promițător pe care îl au sportivele sale. Bravo, Elisa Sîrbu, pentru această victorie strălucitoare!