12 septembrie 2024
SportCSM Bacău, greu cu banca scurtă în fața vice-campioanei

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor

CSM Bacău, greu cu banca scurtă în fața vice-campioanei

Vreme de mai bine de 40 de minute, „CSMeii” au fost peste CSM Constanța, însă lipsa jucătorilor de rezervă și-a spus cuvîntul, echipa de pe Litoral câștigând la Bacău cu 32-28, după ce la pauză era condusă cu 15-17

Două înfrîngeri pentru CSM Bacău în debutul Ligii Zimbrilor la handbal masculin. Ambele scontate. Cel puțin prin prisma nivelului valoric al adversarelor, „CSMeii” înfruntând în prima etapă pe Minaur, la Baia Mare, iar sâmbătă, în runda secundă, primind vizita vice-campioanei, CSM Constanța.

Înfrângeri previzibile, dar materializate la capătul unor jocuri în care trupa lui Leonard Bibirig și Ionuț Rotaru și-a vândut scump pielea. Așa a fost la Baia Mare: 29-31. Și la fel a fost și sâmbătă, acasă, cu CSM Constanța: 28-32, după ce la pauză băcăuanii conduceau cu 17-15. În fapt, CSM Bacău a condus ostilitățile în partida contra vice-campioanie vreme de peste 40 de minute.

Din păcate, o poartă destul de șubredă și, mai ales, lipsa variantelor de rezervă au făcut ca „Ști-in-ța! Ști-in-ța!” să nu producă o mare surpriză și să aducă o și mai mare bucurie suporterilor săi. Cu doar patru jucători de câmp pe banca de rezervă, din care doar trei utilizați (Maxim Oancea rămânând pe tușă tot jocul) era greu ca formația băcăuană să-și păstreze suflul, clarviziunea și eficiența pe întreaga durată a meciului din Sala Sporturilor „Narcisa Lecușanu”.

Cât au funcționat bateriile (iar „încărcătorul-minune” s-a numit, o dată în plus Virbauskas, autorul unei prestații excelente), CSM Bacău a fost peste CSM Constanța, chiar dacă arbitrii au avut grijă, cel puțin prima repriză, să mai taie… curentul gazdelor. În ciuda arbitrajului, dar și a propriilor erori (ratări din lovituri de la 7 metri, singuri cu portarul sau chiar cu poarta goală), băcăuanii au fost vreme de mai bine 40 de minute la cârma jocului, distanțându-se (în mai multe rânduri) la trei goluri.

Gazdele au condus ultima oară cu 22-21, grație reușitei lui Virbauskas din minutul 41 și 51 secunde, după care gruparea de pe Litoral a reușit să întoarcă rezultatul și să sprinteze câtre victorie. „CSMeii” au încercat să se țină strâns, apropiindu-se la 25-26 cu 12 minute de joc rămase, dar, așa cum aminteam, banca scurtă nu a putut oferi energia necesară unui altfel de final. CSM Bacău rămâne fără punct luat, dar cu satisfacția că a știut și a putut să se bată contra unor două echipe care au încheiat stagiunea precedentă pe podium.

Runda viitoare, programată pe 14 septembrie, Esteki, Virbauskas, Mănescu, Dospinescu și compania se vor deplasa la Timișoara. Împotriva Constanței, „CSMeii” au jucat în formula: Mojszilov, Grigoraș- Virbauskas 8 goluri, Mănescu 4, Esteki 3, G. Bujor 3, Dospinescu 3, , Dobrincu 3, Mousavi 2, M. Bujor 1 și Ushal 1.