20 octombrie 2024
SportCSM Bacău câștigă pe terenul Stelei, dar îl pierde pe Mihai Bujor

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor

CSM Bacău câștigă pe terenul Stelei, dar îl pierde pe Mihai Bujor

A doua victorie stagională a „CSMeilor”, 39-33 (17-15) obținută duminică seara, în fieful militarilor, a fost umbrită de accidentarea serioasă suferită, cu zece minute înainte de final, de către coordonatorul de joc al echipei antrenate de Leonard Bibirig

Duminică seara, în finalul rundei a opta din Liga Zimbrilor la handbal masculin, CSM Bacău a făcut instrucție cu militarii Stelei, chiar pe terenul acestora din Chiajna. La capătul unei evoluții in-crescendo, echipa antrenată de Leonard Bibirig a obținut a doua victorie consecutivă în campionat, impunându-se cu un categoric 39-33 (17-15) în fața „roș-albaștrilor”. Din păcate, acest al doilea succes consecutiv a fost umbrit de accidentarea serioasă suferită de Mihai Bujor.

Cu zece minute înainte de final, coordonatorul de joc al oaspeților a alunecat și s-a accidentat în zona gleznei, (tendonul ahilian?), fiind transportat de urgență la spital. Meritul băcăuanilor este că au făcut față acestui șoc, gestionând bine ultimele zece minute. De altfel, exceptând începutul celor două reprize, „CSMeii” a avut mai mereu controlul jocului. Și implicit al tabelei.

Poarta a ținut atât cât a trebuit grație lui Grigoraș și Mojszilov, iar pe atac, trio-ul Esteki- Virbauskas- Mănescu a făcut legea, cu iranianul în postura de principal realizator al partidei: 12 goluri marcate. Interesant este că în prima parte a confruntării cu Steaua, CSM Bacău a reușit să surmonteze cu bine și o serie de eliminări a câte două minute, punctând în câteva rânduri cu om în minus pe atacurile fără portar. Intrată la pauză cu două goluri avans (17-15), grație reușitei din final a lui Esteki pe un time-out luat inspirat de Bibirig, formația băcăuană s-a văzut depășită de Steaua în debutul mitanului secund, gazdele ajungând la conducere grație „dublei” lui Constantina și a loviturii de la 7 metri transformate de ex-ul Tărâță.

Nu a fost loc însă de o desprindere decisivă (de altfel, militarii nu s-au dus la mai mult de două goluri avans), ci, dimpotrivă, de o nouă preluare a hățurilor de către băcăuani. De la 23-21 în minutul 38 s-a ajuns la 23-25 cinci minute mai târziu, după care, în ciuda eforturilor Steiei, CSM Bacău nu a lăsat nicio șansă adversarei. Victoria la șase goluri este rezultatul unei evoluții dătătoare de speranțe din partea unei echipe care ne obișnuise să stăm cu sufletul la gură pe final.

Acum, singura îngrijorare este legată de situația medicală a lui Mihai Bujor, acesta fiind supus de urgență unor investigații amănunțite. Ca o paranteză, toamna trecută s-a accidentat la tendonul ahilian fratele său geamăn, Gabriel. Din fericire, leziunea suferită atunci de Gabi Bujor a fost mai puțin gravă decât părea la prima vedere. Să sperăm ca la fel stau lucrurile și în cazul lui Mihai Bujor. Contra Stelei, „CSMeii” au mizat pe garniura: Grigoraș, Mojszilov- Esteki 12 goluri, Virbauskas 9, Mănescu 7, G. Bujor 4, Makaria 2, M. Bujor 2, Mosavi 2, Ushal 1, Costea. Prin succesul de la Chiajna, CSM Bacău urcă pe locul 10 în clasament, cu șapte puncte la activ și pregătește următorul joc de campionat, programat joi, 31 octombrie, acasă, cu CSM București.

Rezultatele etapei a opta: Potaissa Turda- Minaur Baia Mare 31-27, CSU din Suceava- CSM Constanța 30-30, CSM Vaslui- SCM Politehnica Timișoara 27-24, HC Buzău- CSM Odorheiul Secuiesc 38-32, CSM Făgăraș- CSM Focșani 2007 19-22, Steaua București- CSM Bacău 33-39. Partida CSM București- Dinamo a fost amânată penttru data de 17 decembrie.

Clasament: 1-2) Dinamo și Potaissa- câte 21p., 3) CSM Constanța 19p., 4-5) Minaur și HC Buzău- câte 18p., 6) CSU din Suceava 13p., 7) CSM București 10p., 8-9) Politehnbica Timișoara și CSM Vaslui câte 9p., 10) CSM Bacău 7p., 11-12) Steaua și CSM Focșani câte 6p.,13) CSM Odorheiul Secuiesc 4p., 14) CSM Făgăraș 0p.