20 septembrie 2024
SportCSM Bacău, același scenariu de la roz la plumburiu

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor

CSM Bacău, același scenariu de la roz la plumburiu

Cu un lot subțiat de accidentări, „CSMeii” au controlat mai bine de 40 minute partida de la Timișoara, pe care au pierdut-o însă în final cu 20-24 (11-10)

O nouă înfrângere pentru prim-divizionara de handbal masculin CSM Bacău în această primă parte a Ligii Zimbrilor. A treia în trei etape. Sâmbătă dimineața, în uvertura rundei a treia, „CSMeii” au pierdut cu 20-24 partida susținută pe terenul Politehnicii Timișoara. Iar eșecul a avut ca fundal același scenariu nefast din meciurile precedente cu Minaur Baia Mare și CSM Constanța. Un scenariu care, din roz, s-a transformat în plumburiu.

Băcăuanii au controlat jocul vreme de mai bine de 40 de minute, dar lipsa rezervelor i-a condamnat pe final. Concret, din cauza multiplelor accidentări (mai vechilor indisponibilități numite Serhel, Costea sau Brăescu adăugându-li-se, în cursul săptămânii, și Mănescu), CSM Bacău s-a deplasat la Timișoara cu doar doi jucători de câmp ca rezerve. În ciuda subțirimii lotului, trupa lui Leonard Bibirig și Ionuț Rotaru s-a instalat la comandă încă de la început. Până în minutul 44, gazdele de la Poli, care s-au întărit considerabil în vară, au condus o singură dată, cu 4-3, ca urmare a golului realizat de Cîmpan în minutul 10. În rest, în tot acest interval de timp a fost numai și numai meciul Bacăului.

Oaspeții au avut avantaj minim la pauză, 11-10, după care s-au distanțat în mai multe rânduri la patru goluri avans: 14-10 (minutul 33 și 53 secunde), 15-11 (35:59) și 16-12 (38:43). Apoi, previzibil, „CSMeii” au terminat benzina, în special pe faza ofensivă, unde s-au izbit și de prestația bună a portarului Stojkovic (18 intervenții). Ca o paranteză să notăm că, în contra-partidă, cei doi portari ai Bacăului au totalizat doar 11 intervenții: Fane Grigoraș nouă, iar Milos Mojszilov două. Puțin. Foarte puțin.

Mai e de amintit și că „gurile de tun” Virbauskas și Esteki au avut pulberea udă pe Bega, de vreme ce au înregistrat, laolaltă, un procentaj de eficiență de numai 40 la sută. Așa s-a ajuns ca, de la 12-16, Sadoveac și compania să basculeze rezultatul în favoarea lor la 18-16 atunci când cronometrul indica 44 de minte și 16 secunde. Reușitele pivotului Mousavi și ale extremei Dobrincu au făcut ca în minutul 48 tabela să se repună în echilibru. Din păcate, a fost și pentru ultima dată. Manojlovic, Chira și Sadoveac în două rânduri au permis timișorenilor să se distanțeze la patru goluri (22-18), diferență care s-a consemnat și în final (24-20), în ciuda faptului că, atunci când mai rămăseseră două minute și jumătate, „CSMeii” s-au apropiat la două lungimi de undă (22-20).

În felul acesta, CSM Bacău rămâne la cota zero puncte după trei etape, iar evoluțiile bune part-time nu servesc decât ca premiu de consolare. La drept vorbind, palidă consolare. E nevoie de puncte. De recuperarea accidentaților. Și, eventual, de unele întăriri de efectiv. Altfel, va fi din ce în ce mai greu. Și, așa cum scriam și în vară, după turneul de casă, locul 6 obținut sezonul trecut nu e altceva decât o amintire foarte îndepărtată. Etapa viitoare, CSM Bacău va primi vizita Focșaniului, într-o partidă programată sâmbătă, 21 septembrie de la 17.30 și televizată de Pro Arena. La Timișoara, băcăuanii au evoluat în formula: Grigoraș, Mojszilov- Mousavi 4 goluri, Ushal 4, Virbauskas 3, Esteki 3, G. Bujor 2, Dospinescu 2, Dobrincu 2, M. Bujor, Oancea.