12 septembrie 2024
SportCosta Popovici (CSM Bacău), pe podium la Oslo

Sărituri în apă/ Red Bull Cliff Diving World Series

Costa Popovici (CSM Bacău), pe podium la Oslo

În weekend, la Oslo (Norvegia) s-a derulat etapa a cincea din circuitul Red Bull Cliff Diving World Series. Derulată pe un vânt pătrunzător, runda norvegiană a bifat o nouă prezență pe podiumul competiției pentru săritorul în apă de la mare înălțime, Constantin Popovici.

Sportivul antrenat de Adrian Gavriliu la CSM Bacău s-a clasat al treilea, cu 387, 85 puncte, fiind întrecut doar de nord-americanul James Liechtenstein (415,80p.) și de britanicul Aidan Heslop (409, 20p.). Costa Popovici este al treilea și în ierarhia generală a Red Bull Cliff Diving, totalizând 71 puncte, cu două mai puțin decât Heslop și cu șapte în minus față de liderul Liechtenstein.

Câștigător al Red Bull Cliff Diving World Series sezonul trecut, Costa s-a aflat în actuala stagiune de patru ori pe podium în cele cinci etape desfășurate.

Sportivul CSM Bacău a câștigat runda de debut, de la Atena și pe cea cu numărul trei, din Itlaia, de la Polignano a Mare, a obținut argintul în Irlanda de Nord, iar acum, în Norvegia, s-a poziționat al treilea.

Singura întrecere în care Constantin Popovici nu s-a poziționat în primii trei high-diveri a fost cea din etapa a doua, desfășurată la Boston, în Statele Unite, în cadrul căreia campionul român a suferit o accidentare serioasă.

Din fericire, Costa a trecut peste problemele medicale ce păreau să-i compromită întreg sezonul, ultimele rezultate creditându-l cu șanse certe la o nouă reușită într-una dintre cele mai spectaculoase și urmărite competiții de natație din lume, Red Bull Cliff Diving World Series.

Următoarea etapă este programată pe 25 august, la Montreal, în Canada. Ultimele două runde se vor derula în toamnă: cea cu numărul șapte, în Antalya (Turcia), pe 29 septembrie și cea finală, la Sydney, în Australia, pe 10 noiembrie.