29 septembrie 2024
SportBox/ SCM Bacău a dominat Cupa României de Tineret

Trei medalii de aur, trei de argint și două de bronz este bilanțul grupării antrenate de Relu Auraș, care și-a adjudecat și locul 1 pe echipe. Băcăuanii au cucerit patru medalii și în competiția Under 22.

Box/ SCM Bacău a dominat Cupa României de Tineret

Semnele lui 2021? Bune pentru pugiliștii SCM Bacău, rele pentru adversari. Și dacă este adevărat că ziua bună se cunoaște de dimineață, înseamnă că, la cum au decurs lucrurile la prima competiție oficială a anului (Cupa României de la Brăila), acest an va fi unul perfect pentru gruparea pregătită de Relu Auraș, Nicolae Cara și Vasile Palade. Concret, la Cupa României pentru Tineret SCM Bacău a ocupat locul 1 la echipe, cu un bilanț devastator: toți cei opt boxeri băcăuani au ajuns în semifinale, iar trei dintre ei și-au adjudecat aurul. Astfel, la 49 kg, cel mai bun sportiv al SCM în 2020, Saly Palapuic a câștigat finala cu clujeanul Alexandru Busuioc, la 69 kg, Daniel Hermeziu a intrat în posesia trofeului după o finală adjudecată în compania constănțeanului de la Farul, Marian Buleu, iar la 91 kg, Alexandru Macovei s-a impus în ultimul act contra celuilalt „greu” al SCM Bacău, Marian Tănase. „Tase” nu a fost singurul băcăuan medaliat cu argint la Cupa României de la Brăila. Lui i s-au adăugat Marco Manea (52 kg) și Lucian Mititelu (75 kg). Palmaresul băcăuanilor a fost completat cu  două medalii de bronz prin Luis Florin Camen (60 kg) și George Borugă (81 kg), dar și cu alte patru medalii la competiția rezervată sportivilor U22. Aici, Alex Badea a cucerit aurul la 75 kg, Vasile Bârgăoanu și Dragoș Bobei au luat argintul la 81, respectiv 91 kg, în timp ce Marian Radu a intrat în posesia bronzului la categoria 57 kg. În total 12 medalii, plus un loc 1 în clasametul pe echipe de la Tineret. Super, nu?

„Sigur că a fost super, dar ceea ce m-a mulțumit cel mai mult a fost faptul că am avut o competiție ca pe vremuri, atât ca număr de participanți, cât și în ceea ce privește calitatea boxerilor. Asta ne arată că suntem pe un drum bun”, a declarat Relu Auraș, care speră ca actualul lot național de Tineret pe care-l conduce și care este clădit în bună parte pe băcăuanii medaliați la Cupa României de la Brăila va deschide porțile Olimpiadei din 2024. „Munca noastră este cu bătaie lungă. Deocamdată, ne pregătim pentru Mondialele și, în special, pentru Europenele de Tineret din acest an. Avem speranțe justificate”, a adăugat Relu Auraș, care, în vederea Campionatului Mondial din 10-23 aprilie, din Polonia, a pus la punct un program de pregătire intens.

În acest sens, de-abia reveniți de la Cupa României, elevii lui Auraș vor participa în perioada 14-19 februarie la un turneu internațional în Muntenegru, pentru ca în martie, pe lângă un turneu în Bulgaria, să fie perfectate două stagii comune de pregătire cu reprezentativele Ucrainei și Ungariei. „E greu, dar altfel nu putem ține pasul. Avem nevoie de meciuri cât mai puternice, iar Cupa României a fost genul de start de care aveam nevoie”, a explicat Auraș. Genul de start cu semne bune. Bune pentru SCM, rele pentru adversari.