12 octombrie 2024
Sport„CSMeii” au spart gheața, dar era cât pe ce să alunece sub...

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor

„CSMeii” au spart gheața, dar era cât pe ce să alunece sub ea!

CSM Bacău a obținut prima victorie din campionat, învingând, cu sufletul la gură, pe CSM Odorhei, cu 28-26 (16-11) într-un joc în care, deși au avut șapte goluri avans, oamenii lui Bibirig s-au văzut egalați la 26 cu mai puțin de două minute înainte de final

Vorba lui Ostap Bender: în sfârșit, s-a spart gheața, domnilor jurați! Sâmbătă seara, în etapa a șaptea a Ligii Zimbrilor la handbal masculin, CSM Bacău a obținut prima victorie din campionat: 28-26 (16-11) cu nou-promovata CSM Odorhei. Dar deși trebuia și putea fi o victorie clară, la un scor concludent, „CSMeii” au tremurat pentru această reușită. Și au tremurat din greu, laolaltă cu inimosul public băcăuan!

Asta în ciuda faptului că trupa lui Leonard Bibirig s-a distanțat până la șapte goluri: 18-11 (min. 35) și 21-14 (min. 40). În ciuda faptului că poarta a funcționat, finalmente, Fane Grigoraș având nouă intervenții. Și în ciuda faptului că Odorheiul nu e cine știe ce „sperietoare”. Și totuși, oaspeții (care au condus o singură dată, cu 9-8, în minutul 20, după ce înscriseseră de cinci ori la rând), au reușit să sperie echipa băcăuană. O echipă băcăuană care nu a știut să gestioneze ca lumea avantajul de pe tabelă. O echipă băcăuană care a ratat în neștire în ultimele zece minute, în care a intrat cu un liniștitor 25-21 pe tabelă.

O echipă băcăuană care a mutat târziu. O echipă băcăuană care a rămas în dublă inferioritate numerică (la fel ca în finalul jocului de la Buzău), fiind egalată la 25. O echipă băcăuană care nu mai poate invoca acum banca scurtă. O echipă băcăuană care, în seara în care a spart, în sfârșit, gheața, a fost cât pe ce să alunece sub ea și să se ducă la fund. Din nou! OK, la 26-26 cu un minut și 13 secunde rămase de jucat, Virbauskas a găsit drumul spre desprindere. Iar apoi, pe o recuperare, Gabi Bujor a marcat cu poarta goală, punând victoria la adăpost.

Dar până și această victorie- prima din actuala ediție a Ligii Zimbrilor- ridică aceleași semne de întrebare care au „condamnat” în primele șase runde formația pregătită de Bibirig. Iar în cazul în care nu vor fi găsite cât mai rapid răspunsurile, este inutil să ne iluzionăm că, de fapt, pentru CSM Bacău campionatul a început cu adevărat în etapa a șaptea. Iar în aceste condiții, că tot vorbeam de Ostap Bender, să vedem cine conduce parada, domnilor jurați!

CSM Bacău: Grigoraș- Virbauskas 6 goluri, Gabi Bujor 6, Mănescu 5, Esteki 5, Ushal 2, Dospinescu 2, Mihai Bujor 1, Makaria 1, Mousavi, Costea, Oancea.

Rezultatele etapei a șaptea: Minaur Baia Mare- CSU din Suceava 37-34, Potaissa Turda- HC Buzău 2012 31-33, CSM Constanța- CSM Vaslui 33-31, CSM Bacău- CSM Odorhei 28-26, SCM Politehnica Timișoara- CSM Făgăraș 34-27, CSM Focșani 2007- CSM București 26-26. Partida Dinamo- Steaua va avea loc duminică, 13 octombrie, de la ora 17.30, fiind televizată de Pro Arena.

Clasament: 1) Dinamo 18p. (golaveraj 200-151), 2) Potaissa Turda- 18p. (245-210), 3) CSM Constanța 18p. (222-193), 4) Minaur 18p. (220-298), 5) HC Buzău 15p., 6) CSU din Suceava 12p., 7) CSM București 10p., 8) SCM Politehnbica Timișoara 9p., 9) Steaua 6p. (188-195), 10) CSM Vaslui 6p., 11) CSM Bacău 4p. (188-207), 12) CSM Odorheiul Secuiesc 4p. (182-212), 13) CSM Focșani 2007 3p., 14) CSM Făgăraș 0p.

Programul etapei viitoare: Potaissa- Minaur, CSU din Suceava- CSM Constanța, HC Buzău 2012- CSM Odorheiul Secuiesc, CSM Făgăraș- CSM Focșani 2007, CSM vaslui- SCM Politehnica Timișoara, Steaua- CSM Bacău (duminică, 20 octombrie, ora ora 17.30, în direct la Pro Arena), CSM București- Dinamo.