19 septembrie 2024
SportHandbal masculin/ Liga Zimbrilor: CSM Bacău, pe locul 3 la Cupa Municipiului Vaslui

Vineri și sâmbătă s-a derulat Cupa Municipiului Vaslui la handbal masculin. Turneul a fost câștigat de HC Buzău 2012, care a învins sâmbătă, în finala pentru locurile 1-2, cu scorul de 34-30 formația gazdă, CSM Vaslui.

CSM Bacău a încheiat competiția pe poziția a treia, grație victoriei din finala mică împotriva Focșaniului: 34-33 (21-16).

Vineri, în primul joc al Cupei Municipiului Bacău, „CSMeii” băcăuani au cedat, la mare luptă, cu 29-31 în fața Buzăului, după ce la pauză, echipa antrenată de Leonard Bibirig și Ionuț Rotaru avea un avans consistent: 19-13.

În jocul cu Buzăul, CSM Bacău a evoluat în formula: Grigoraș, Mojszilov, Sârghie- Esteki 6 goluri, Brăescu 5, Virbauskas 5, Mănescu 4, M. Bujor 4, G. Bujor 3, Dobrincu 1, Ushal 1, Dospinescu, Serhel, Oancea, Costea.

Sâmbătă, contra Focșaniului, băcăuanii au mizat pe următoarea garnitură: Grigoraș, Mojszilov, Sârghie- Esteki 7 goluri, G. Bujor 7, Mănescu 6, Brăăescu 6, Virbauskas 3, Dobrincu 2, M. Bujor 1.