22 octombrie 2024
SportBacăul are speranțe mari printre șahiștii juniori

Bacăul are speranțe mari printre șahiștii juniori

Doi sportivi juniori de la Clubul de șah „Balta Albastră” din Bacău s-au evidențiat chiar la categorii superioare și chiar printre seniori la Concursul regional de șah rapid „Cupa Sergentul” – ediția a 17-a, organizat de Clubul sportiv „Sergentul” din Vaslui. Ei sunt Mara Grama și Patric-Cezar Pătrașc, ambii în vârstă de 10 ani.

Mara – ne-a informat arbitrul de șah și președintele Clubului „Balta Albastră” Gheorghe Pirici – a concurat la categoria U12 (Under 12) și a ocupat locul al doilea (între 19 concurenți), iar Patric a concurat chiar cu seniorii și s-a clasat pe locul al 13-lea (între 33 de participanți). La final – a precizat Gheorghe Pirici – Patric a câștigat la rating 120,8 puncte.

La același concurs, Aurelian Ciobanu, de la CS Chessback Târgu Ocna, a câștigat trofeul „Cupa Sergentul”.