22 octombrie 2024
SportHandbal masculin/ Liga Zimbrilor:CSM Bacău, victorie importantă

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor:CSM Bacău, victorie importantă

Duminică seara, în epilogul etapei a cincea, „CSMeii” lui Bibirig au învins Buzăul lui Armanu cu 30-28 (14-12) și au urcat pe locul 5

CSM Bacău învinge pe HC Buzău 2012 cu 30-28 (14-12) și urcă pe locul 5 în Liga Zimbrilor după patru etape. Victorie importantă contra unui adversar valoros, victorie mare în fața unui public fantastic, ca de obicei, victorie meritată, în condițiile în care gazdele au avut inițiativa aproape în permanență. În formula T. Stănescu, Freiwald- Serhel 7 goluri, Ushal 6, Esteki 5, Costea 4, Dospinescu 4, Ganchev 2, G. Bujor 2, Virbauskas, I. Stănescu, Belchite, „CSMeii” lui Leonard Bibirig au arătat ca o echipă care știe ce vrea. Una din principalele arme au fost atacurile cu pivotul, care s-au oglindit în cele șase goluri ale lui Ushal, dar și în prestația lui Costea, acesta din urmă asumându-și, în momente delicate, resposabilitatea executării loviturilor de la 7 metri. În poartă, Tudor Stănescu a făcut din nou un meci mare, celor 12 intervenții de efect adăgându-le două superbe pase de gol. În fine, spre deosebire de jocul cu Poli Timișoara, atunci când au risipit avantajul celor cinci goluri de la pauză, fiind nevoiți să accepte remiza, de data aceasta, băcăuanii au arătat că știu să facă față presiunii fără să mai piardă puncte. Buzăul lui Gabi Armanu a revenit de la -5 (15-20, în minutul 38), egalând la 22 cu zece minute înainte de final, dar echilibrul de pe tabelă nu a avut timp să reziste, deoarece Serhel și Esteki au permis Bacăului să se distanțeze din nou, ajungând în mai multe rânduri la trei goluri avans (26-23, 27-24, 28-25, 29-26). E adevărat, pe final, oaspeții s-au apropiat la un gol, adăugând un plus de sare și piper întâlnirii, însă, așa cum aminteam, „CSMeii” au știut să gestioneze situația, câștigând cu 30-28 pe golul marcat de Ganchev cu două secunde înainte de ultimul fluier. Pentru trupa lui Bibirig urmează o deplasare pe terenul ultimei clasate, CSM Sighișoara; meci ușor doar pe hârtie într-un campionat care se prezintă mai echilibrat ca oricând.

Rezultatele complete ale etapei a patra: Universitatea Cluj- Dinamo București 29-41, CSM București- CSM Vaslui 31-29, CSM Focșani 2007- CSM Sighișoara 32-28, Steaua București- CSM Constanța 17-23, Minaur Baia Mare- Potaissa Turda 34-33, CSU din Suceava- SCM Politehnica Timișoara 35-34, CSM Bacău- HC Buzău 2012 30-28.

Programul etapei viitoare/ vineri, 22 septembrie: Dinamo București- CSU din Suceava. Sâmbătă, 23 septembrie: Potaissa Turda- CSM Focșani 2007. Duminică, 24 septembrie: SCM Politehnica Timișoara- Steaua București, HC Buzău 2012- Universitatea Cluj, CSM Sighișoara- CSM Bacău, CSM Vaslui- Minaur Baia Mare, CSM Constanța- CSM București.

Clasament

1 Dinamo București 4        4        0        0        160-114       12p.

2 CSM București      4        4        0        0        115-105       12p.

3 CSM Constanța     4        3        1        0        107-89         10p.

4 Minaur Baia Mare  4        2        1        1        118-115       7p.

5 CSM Bacău           4        2        1        1        118-128       7p.

6 CSU din Suceava  4        2        0        2        132-130       6p.

7 CSM Focșani 2007 4        2        0        2        112-124       6p.

8 Potaissa Turda     4        1        1        2        124-120       4p.

9 HC Buzău 2012    4        1        1        2        112-109       4p.

10 Steaua București 4        1        1        2        111-115       4p.

11 „U” Cluj             4        1        1        2        126-144       4p.

12 Poli Timișoara    4        0        2        2        117-119       2p.

13 CSM Vaslui         4        0        1        3        114-134       1p.

14 CSM Sighișoara  4        0        0        4        96-116         0p.