19 septembrie 2024
SportFotbal/ Liga a III-a: FC Dinamo Bacău, restanță la Râmnicu-Sărat

Fotbal/ Liga a III-a: FC Dinamo Bacău, restanță la Râmnicu-Sărat

În patru zile, FC Dinamo Bacău și CSM Râmnicu- Sărat se întâlnesc de două ori. De fiecare dată, în campionatul Ligii a III-a. Astăzi, la Râmnicu-Sărat, este programată restanța din etapa a treia, pentru ca sâmbătă, la Săucești, să se desfășoare jocul din runda cu numărul 12. Restanța de azi e una cu cântec.

Și asta pentru că la data la care meciul fusese programat inițial, 10 septembrie, gazdele de la Râmnicu-Sărat nu au asigurat, în timpul regulamentar, 15 minute de la ora de start a jocului, asistență medicală. Concret, cel de-al doilea medic a ajuns la teren la 17 minute de la ora de start, fapt consemnat în raport de brigada de arbitri. Normal, partida ar fi trebuit să fie câștigată cu 3-0 la masa verde de dinamoviștii băcăuani. Numai că demersurile făcute la FRF de CSM Râmnicu-Sărat au avut câștig de cauză, comisiile de resort stabolind că meciul trebuie reprogramat.

Interesant este însă că, având în vedere acest precedent, Comitetul Executiv al FRF a decis să modifice regulamentul pe durata pandemiei, prelungind la o durată de 30 de minute de la ora jocului timpul pe care clubul organizator îl are la dispoziție pentru a asigura asistență medicală. „În mod normal, noi trebuia să câștigăm acest la masa verde. Comisiile FRF au decis altceva, însă, din câte observ, ceva-ceva tot a ieșit, dovadă schimbarea regulamentului”, a declarat președintele FC Dinamo Bacău, Remus Pozînărea. Băcăuanii se prezintă la jocul de azi după prețiosul egal de la Ianca, însă gazdele vin și ei după o perioadă fastă, cu patru puncte în ultimele două partide.