27 septembrie 2024
SportFotbal/ Liga a III-a: „CSMeii”, harnici ca furnicile

* CSM Bacău- Sporting Liești 0-0

Fotbal/ Liga a III-a: „CSMeii”, harnici ca furnicile

Într-o etapă în care toate echipele aflate sub ea în clasament au pierdut, divizionara C CSM Bacău a mai adunat un punct la zestrea sa. Un punct alb pentru a evita zilele negre, un punct prețios, obținut pe teren propriu, în compania Sportingului Liești. Cu o bună organizare a jocului, băcăuanii au ținut pasul cu o echipă care are în plusul de talie și de experiență punctele forte. Momentul psihologic al partidei disputate sâmbătă, pe stadionul din Letea-Veche, s-a derulat în minutul 20, atunci când portarul gazdelor, Dogaru, a reușit să neutralizeze o lovitură de la 11 m.

Intervenția lui Dogaru a fost salutară deoarece, pe lângă faptul că a menținut scorul egal, a dat și un supliment de încredere echipei noastre. Am avut în față un adversar robust atât ca fizic, cât și în plan tehnico-tactic, un adversar care s-a întărit considerabil în pauza de iarnă, dar și noi suntem pe un trend ascendent, iar rezultatul de egalitate, unul care ne  ajută mult în clasament, este just”, a declarat antrenorul „CSMeilor”, Giani Florian, care a utilizat garnitura: Dogaru- Prențu, Pavel, Vl. Mocanu, A. Mocanu- Preda (min. 90 Strat), Adăscăliței- R. Ciobanu, Priboi, Antal (min. 46 Nicodim)- B. Ungureanu. Neînvinsă în 2021, CSM Bacău se pregătește pentru două meciuri de foc, cu principalele candidate la promovare din Seria 2: vineri, la Brăila și sâmbăta viitoare, pe 10 aprilie acasă, cu actuala lideră, SC Oțelul Galați.

Rezultatele complete ale etapei a 13-a: CSM Bacău- Sporting Liești 0-0, CS Făurei- Dacia Unirea Brăila 0-3, CSM Focșani 20017- SC Oțelul Galați 1-1, Viitorul Ianca- Sportul Chișcani 11-0, Avântul Valea Mărului- CSM Rămnicu-Sărat 0-1.

Programul etapei viitoare (3 aprilie, ora 17.00): Dacia Unirea Brăila- CSM Bacău (se joacă vineri, 2 aprilie, de la ora 17.00), Sporting Liești- Avântul Valea Mărului, CSM Râmnicu-Sărat- Viitorul Ianca, Sportul Chișcani- CSM Focșani 2007, SC Oțelul Galați- CS Făurei.